Spotkanie z Teresą A. Ławecką

21.10.2022

17:00

Spotkanie z Teresą A. Ławecką

plakat informacyjny dot. spotkania z Teresą A. Ławecką
Zapraszamy serdecznie na spotkanie z Teresą A. Ławecką, niewidomą dziennikarką i poetką, która od ponad dwudziestu pięciu lat aktywnie pracuje na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Tematem spotkania będzie nowy tomik pani Teresy zatytułowany - Ulica marzeń. Zapraszamy, 21.10.2022 r. | godz. 17:00 | Czytelnia Biblioteki Głównej.

Teresa A. Ławecka - Słupsk

Niewidoma dziennikarka i poetka, która od ponad dwudziestu pięciu lat aktywnie pracuje na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Od 1999 r. w Zarządzie Powiatowego Koła PZN w Słupsku pełniła liczne funkcje. W latach 2007 - 2019 działała w Miejskiej Społecznej Radzie ds. OsóbNiepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Słupska. Natomiast, od 2011 r. jest Wiceprezesem Stowarzyszenia Arcus. Od 2015 r. współpracuje z Fundacją Lex Humana i Fundacją Radius.

Swój pierwszy wiersz napisała we wrześniu 2008 r. Od tego czasu pogłębia swoją wiedzę  i warsztat poetycki. Jest autorką tomiku poezji Oddaj moją twarz (2010), Ogród niezapominajek (2012), Lalki nie płaczą (2017) a także Inkub i Sukub (2021) i Autologia Cienia (2022) oraz tomiku wierszy dla dzieci Ulica Marzeń (2022) . Od 2003 do 2012 r. pracowała w Gazecie Mówionej, w której od 2008 r. była redaktorką naczelną. Utwory Teresy A. Ławeckiej zamieszczone zostały w dziewiętnastu antologiach. Warta odnotowania jest antologia polsko – portugalska Azulejo chabrem ubrane (2020). W 2009 i 2011 r. uzyskała główną nagrodę Prezydenta Miasta Słupska  w konkursie literackim „Zobacz mój świat”, a w 2013 r. wyróżnienie za opowiadanie „Kompot”. Za zaangażowaną pracę społeczną na rzecz osób z niepełnosprawnościami w 2012 r. otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi. W 2014 r. koordynowała i współprowadziła program TV Pod lupą, poruszający tematykę osób z niepełnosprawnościami w zakresie rehabilitacji zawodowej, społecznej i kulturalnej oraz dostępu do informacji. W 2015 r. została wyróżniona medalem - Przyjaciel od Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie za szerzenie kultury śląskiej. Otrzymała także Główną Nagrodę Okręgu Pomorskiego w konkursie „Lady D.” im. Krystyny Bochenek w kategorii kultura i sztuka. W tym samym roku została wydana publikacja Anny Łozowskiej - Patynowskiej pt.: Historia pewnego lustra, oraz w 2016 r. Dotykając tekstu, które dotyczą wnikliwej analizy twórczości Ławeckiej. Od 2008 roku bierze aktywny udział w grupie poetyckiej pod nazwą Wtorkowe Spotkania Literackie, działającej przy Starostwie Słupskim. Od 2016 r. uczestniczy w spotkaniach literackich Klubu Wers w Bytowie. W tym samym roku zainicjowała spotkania Nieformalnej Grupy Artystów Słupskich 16/16, którą prowadzi z powodzeniem do dzisiaj.

Teresa Alina Ławecka, jest kobietą o charyzmatycznej osobowości, która doskonale łączy pracę społeczną z zainteresowaniami literackimi. W każdym działaniu dąży do perfekcji. Świadczą o tym nagrody Prezydenta Miasta Słupska oraz liczne statuetki, dyplomy i podziękowania od różnych instytucji kulturalno-oświatowych za promowanie ponadczasowych wartości w dziedzinie kultury. Jej credo poetyckie to: „Największą nagrodą dla poety jest dotknięcie słowem duszy Czytelnika.”.