Kaszubi i słupski proces Jana Bauera w 1932 r. spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Skórą

07.09.2022

12:00

Kaszubi i słupski proces Jana Bauera w 1932 r. spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Skórą

plakat informacyjny dot. spotkania z prof. Wojciechem Skórą
Kaszubi i słupski proces Jana Bauera w 1932 r. - Spotkanie z prof. Wojciech Skóra, autorem książki pt. "Kaszubi i słupski proces Jana Bauera w 1932 roku. Z dziejów polskiego ruchu narodowego na Pomorzu Zachodnim", Wydawnictwo Rys w 2016 r.   

100 lat temu powstał Związek Polaków w Niemczech. Jubileusz stał się przyczynkiem do zorganizowania na Pomorzu wielu wydarzeń edukacyjnych, wystawienniczych i integracyjnych. Obchody 100-lecia ZPwN rozpoczęły się w kwietniu  2022 r. w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim (pow. sztumski). Spotkali się tam marszałkowie województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i opolskiego, które włączyły się w obchody jubileuszu. Koordynatorem pomorskiego przedsięwzięcia związanego z tematem jest prof. Cezary Obracht-Prondzyński.  

Słupsk jest miejscem szczególnym, naznaczonym przez wojnę oraz czas związany z niszczeniem nadziei wielu Polaków. "Kaszubi i słupski proces Jana Bauera w 1932 roku. Z dziejów polskiego ruchu narodowego na Pomorzu Zachodnim", to publikacja odnosząca się do procesu Jana Bauera, polskiego nauczyciela i działacza narodowego. Była to jedna z najważniejszych rozpraw politycznych Polaków w Niemczech. Prof. Wojciech Skóra, autor owej publikacji, z ogromną pieczołowitością prześledził dzieje Jana Bauera, zajmuje się również badaniem dyplomacji XX wieku, wywiadem wojskowym Drugiej Rzeczypospolitej oraz historią najnowszą Pomorza.   

Garść wiedzy 

Związek Polaków w Niemczech został powołany do życia 27.08.1922 r. Do jego zadań należało przede wszystkim dbanie o interesy Polaków, którzy po I wojnie światowej znaleźli się w granicach państwa niemieckiego. Związek wydawał szereg czasopism, a wśród nich m.in. „Głos Pogranicza i Kaszub”. Prowadził także polskie szkoły. Takie szkoły działały m.in. w Rabacinie, Osławie Dąbrowie, Płotowie i Ugoszczy. W ostatniej z wiosek nauka prowadzona była do wybuchu II wojny światowej.  

Zapraszamy serdecznie:
7 września 2022 r. | godz. 12:00
Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku