Zaczynamy 5 października 2024 r. Nocą Bibliotek. W tym roku tę wspaniałą ogólnopolską akcję organizujemy dodatkowo w ramach Weekendu Seniora z Kulturą. Biblioteka będzie otwarta dla Was od godziny 18:00 do 21:00. Przygotowaliśmy bogaty program dla wszystkich grup wiekowych: od dzieci do dorosłych. Znajdą się w nim m. in.: warsztaty dla dzieci, pokaz mody „Epoki literackie poprzez modę”. O godzinie 19:00 będzie można się wybrać na „Spacer po bibliotece”.
O godzinie 18:00 zapraszamy na bardzo ważne spotkanie z panią Joanną Stalką-Jarską, autorką książki „Autyzm. Poradnik dla rodziców i opiekunów.” Jak rozpoznawać autyzm i wspierać osoby w spektrum. Pomimo, iż książka jest przede wszystkim poradnikiem dla rodziców, to zachęcamy wszystkich do posłuchania i rozmowy o tym trudnym i ważnym temacie. Wśród nas funkcjonuje wiele osób z autyzmem, dowiedzmy się czegoś więcej o nich, żeby móc je lepiej zrozumieć, nie bać się ich, a także o problemach z jakimi borykają się na co dzień rodzice takich osób.
Jeśli interesują Was pomorskie legendy to zapraszamy 9 października 2024 r. o godzinie 17:00 na spotkanie z Magdaleną Kubiak, laureatką konkursu literackiego „Legendy Błękitnej Krainy”, i jej książką „O Latarni Stilo i inne pomorskie legendy”. Autorka w niezwykle ciekawy sposób opisuje rzeczywiste miejsca, pochodzenie zabytków czy pomników przyrody znajdujących się w okolicy. Tłumaczy, skąd biorą się sztormy na Bałtyku, jak powstało jezioro Łebsko, odkrywa wiele tajemniczych historii. Niezwykły charakter legend podkreślają elementy fantastyczne w postaci kaszubskiego licha, podmorskiego niedźwiedzia, tajemniczych bohaterów i zjaw. Całość osadzona jest w historii i tradycji ziem północnych i nawiązuje do wydarzeń sprzed wielu lat. Przenosi czytelnika w pradawny świat wierzeń i zwyczajów, które zaciekawią nie tylko dorosłych, ale również nastolatków i starsze dzieci.
Następnego dnia, 10 października 2024 r. o godzinie 17:00, spotkamy się z regionalną autorką Niną Kowalską i jej debiutem powieściowym „Źródło życia”, książką, napisaną prostym i ciepłym językiem, a będącą podróżą do wspomnień autorki, pielęgnowanych w chwilach samotności. Autorka pokazuje nam, jak ważne są nadzieja i wiara w dobroć ludzi.
Na kolejne spotkanie z Niną Kowalską zapraszamy 16 października 2024 r., o godzinie 11:00. Tym razem, pani Nina przedstawi swoją książkę dla najmłodszych: „Malowane abecadło i inne wiersze dla dzieci” - magiczny tomik poetycki, pełen ciepła, przygód i pięknych ilustracji, przenoszący dzieci do świata, gdzie wszystko jest możliwe. Jej wiersze uczą empatii, wytrwałości oraz kreatywnego myślenia i zachęcają do marzeń. Zapraszamy Was z dziećmi i wnukami do odkrywania niezwykłego świata wykreowanego przez autorkę.
Bohaterem spotkania w dniu 18 października 2024 r. o godz. 18:00 będzie Igor Brejdygant - scenarzysta, reżyser, fotograf i pisarz. Napisał scenariusze m. in. do „Zbrodni” (reż. Greg Zgliński), ”Prostej historii o morderstwie” (reż. Arkadiusz Jakubik), ”Palimpsestu” (reż. Konrad Niewolski) oraz „Paradoksu” (reż. Greg Zgliński, Borys Lankosz i Igor Brejdygant). W cyklu „Szaleńcy Pana Boga” zrealizował dokumenty „Bracia”, „Kazanie nad czarną rzeką” i „Latawiec”. Jak sam o sobie pisze: „ostatnio sprawa się nieco skomplikowała i od dwóch lat jestem też trochę pisarzem. Pierwszy był Paradoks czyli wciąż pozostawałem w kręgu zainteresowań filmowych, ale już tegoroczna Szadź filmowa nie jest - przynajmniej póki co. Oczywiście sposób widzenia świata, opowiadania również nadal pozostaje częściowo filmowy. Najpierw widzę obrazy, potem z mozołem rzeźbię je w słowach”. Zapowiada się bardzo ciekawie i wielotematycznie, zapraszamy serdecznie. Dodatkowo spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Po krótkim oddechu zapraszamy na prawdziwy maraton wydarzeń.
23 października 2024 r. o godz. 17:00 spotykamy się z Anetą Wrzosek i jej książką „Pożegnanie z ofiarą. Historia mojej terapii”. Jest to autobiograficzna, intymna opowieść kobiety z doświadczeniem traumy o podłożu seksualnym, która w terapii odnajduje dla siebie szansę na szczęśliwe życie. Autorka wyrusza w podróż przez dynamiczny, ale też wyboisty, pełen rozterek i bolesnych odkryć proces terapeutyczny, w którym krok po kroku żegna się z traumą i rolą cierpiącej ofiary, a także redefiniuje potrzeby i budzi drzemiąca w sobie siłę. Swoją opowieść autorka okrasza osobliwym spojrzeniem na swojego psychoterapeutę, ukazując obraz wyjątkowej relacji terapeutycznej. To książka o odwadze, wytrwałości i odzyskiwaniu siebie, historia, która daje nadzieję i pokazuje, że niezależnie od tego, co nas w życiu spotkało, zawsze możemy odnaleźć własną drogę do szczęścia i spełnienia.
A 24 października 2024 r. o godz. 17:00 czeka nas koleje spotkanie - z Natalią Kalisiak i jej nie-debiutem zatytułowanym „Żółty tulipan”. Autorka jest z zawodu oligofrenopedagogiem i neurorehabilitantką, szefuje kilku placówkom oświatowym dla dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Jak sama twierdzi, pierwszą książkę napisała w wieku dziesięciu lat, ale rękopis zniknął w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach. Jej powieść „Żółty tulipan”, wciąga do swojego świata już od pierwszych stron. Ona ma na imię Weronika i jest uzależniona od antydepresantów. On kocha ją nad życie i chce być dla niej wsparciem. I wcale nie będzie, że żyli długo i szczęśliwie. W tej powieści nic nie jest takie, jakie się wydaje. Przekonajcie się sami.
Kolejnego dnia, 25 października 2024 r. o godz. 17:00, spotykamy się w Klubie Czarnego Krążka z Tomaszem Organkiem - muzykiem, piosenkarzem, pisarzem i aktorem. Karierę muzyczną zaczął w wieku 27 lat zakładając wraz z przyjaciółmi zespół SOFA. Dziesięć lat później powołał do życia formację Ørganek. W 2008 r. zadebiutował na polu literatury - jego opowiadanie zatytułowane „Beat Box w stylu Emo” ukazało się kwartalniku literacko-artystycznym. W 2019 miał miejsce jego debiut książkowy - „Teoria opanowywania trwogi”. Aby dopełnić obrazu artysty, należy także wspomnieć o jego udziale w filmie Jerzego Skolimowskiego pt. „Io”. Tomasz Organek był również dyrektorem artystycznym cyklu Męskie Granie. Tematów do rozmowy na pewno nie zabraknie. Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Muzyczne osobowości w Słupsku”. Uwaga, obowiązują bezpłatne wejściówki!
Maraton zakończymy 26 października 2024 r. udziałem w organizowanych przez Centrum Handlowe Jantar – Targach Kulturalnych. Będziemy tam ze swoją ofertą, planujemy też warsztaty robienia zakładek dla dzieci. I będziecie mieli niezwykle rzadką okazję obejrzenia naszej młodszej siostry, Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej, przy pracy. Uchylając rąbka tajemnicy powiemy, że będzie można zobaczyć stanowisko do 3d w akcji. Nie przegapcie takiej okazji.
Miesiąc zwieńczymy cyklem warsztatów w dniach 28, 29, 30 i 31 października 2024 r. i 4 listopada 2024 r. o godz. 17:00 prowadzonych przez psycholog Annę Hryniewicz. Jak sama o sobie mówi: „w swojej pracy od lat spójnie łączę wiele dziedzin wiedzy i specjalności - począwszy od biochemii organizmu i zmian na poziomie komórkowym po neuroplastyczność mózgu i jego możliwości zmiany przez całe życie, przez psychologiczne nurty pracy z pacjentem nad jego przekonaniami, świadomością, nieświadomością, aż po odkrywanie i sięganie PO MOC do najgłębszych pokładów własnych zasobów.” Celem warsztatów jest rozszerzenie działań i dotarcie do większej ilości członków miejskiej społeczności, aby kształtować właściwe relacje i interakcje z dziećmi między rodzicami i ich dziećmi. Społeczność bowiem i relacje między jej członkami stanowią podstawę wszelkiego dobrostanu i profilaktykę przed poszukiwaniem niebezpiecznych sposobów kojenia przeciążeń układu nerwowego. W oparciu o neurobiologię interpersonalną powstał cykl szkoleniowy skierowany do rodziców dzieci w różnych porach ich dorastania. Zawiera wiele przykładów z życia i daje szansę poszukania rozwiązań problemów rodzicielskich w zawartych treściach, ale też przez interakcję z innymi członkami grupy szkoleniowej. Naprawdę warto wziąć udział!
31 października 2024 r. o godz. 17:00 w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku odbędzie się spotkanie w ramach ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Spotkanie poprowadzi Daria Treder, psycholog i koordynator Punktu Interwencji Kryzysowej PIKBAZA, a gościem będzie Maciej Maraszkiewicz, psycholog i psychoterapeuta. Tematyka obejmie kwestie pomocy dzieciom doświadczającym przemocy oraz współpracę terapeuty z rodzicami. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich, a szczególnie skierowane do rodziców, opiekunów i osób pracujących z dziećmi.
Zapraszamy serdecznie na nasze spotkania, organizujemy je dla Was. I pamiętajcie o zabraniu Paszportu Czytelnika, żeby zbierać pieczątki. A my już planujemy kolejne wydarzenia na listopad. Śledźcie naszą stronę i social media!