Okładka Złowrogi cień Marszałka

Jak pisze autor we wstępie nie jest to biografia Piłsudskiego. Jest to raczej książka poświęcona mitowi Marszałka. Rafał Ziemkiewicz uważa, że „kult Piłsudskiego nie tylko zaszkodził nam w przeszłości, przyczyniając się walnie do szybkiej utraty wywalczonej niepodległości i obłędu maksymalizowania strat wojennych aż do granicy biologicznej zagłady, ale szkodzi nam także i dziś” (strona 10). Wydaje się, że główną tezą autora jest to, że model rządzenia państwem, jaki wprowadził Piłsudski, jest nadal w Polsce kopiowany. Książka wywołała falę krytyki i niezadowolenia jeszcze zanim trafiła do księgarń. Na okładce: odzyskał Polskę – zniszczył polskość.

Ziemkiewicz Rafał A.: Złowrogi cień Marszałka – Lublin-Warszawa : Fabryka Słów, 2017

SPRAWDŻ GDZIE MOŻESZ WYPOŻYCZYĆ

Okładka Ludzie i zwierzęta

 

To autobiografia żony Jana Żabińskiego, dyrektora Ogrodu Zoologicznego w Warszawie w latach 1929-1950. Autorka opowiada o perypetiach ZOO w czasie wojny i krótko po jej zakończeniu, o ratowaniu i ukrywaniu Żydów uciekających z getta. „Na szereg tygodni zamarło życie ogrodu. Pustką wiało ze wszystkich kątów. Niejednokrotnie zdawało się nam, że z tego czy z tamtego schronu lub skupiny krzewów wychyną postacie na zawsze podeszłych, pierzastych lub kosmatych przyjaciół. Musieliśmy nieraz przemocą zatrzymywać cisnące się na usta znajome imiona: Borsunia, gepardzicy Beli, kuca Figlarza, szympansiczki Milusi czy hieny Zośki” (strona 46). Na podstawie tych wspomnień w 2017 r. powstał film pt.: Azyl w reżyserii Niki Caro. W postać Antoniny Żabińskiej wcieliła się Jessica Chastain.

Żabińska Antonina: Ludzie i zwierzęta – Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2017

SPRAWDŹ GDZIE MOŻESZ WYPOŻYCZYĆ

Okładka Komeda

 

Autorka rozpoczyna opowieść o Komedzie (Krzysztofie Trzcińskim) 8 sierpnia 1956 r. na festiwalu jazzowym w Sopocie, którego jednym z organizatorów był Leopold Tyrmand. To był początek wspaniałej kariery autora kołysanki z filmu „Dziecko Rosemary”. Ze wspomnień przyjaciół wyłania się obraz człowieka delikatnego, małomównego, nieco nieśmiałego, o którego nieustannie drżała matka. Grzebałkowska opisuje niezwykłą osobowość żony Zofii, która w pewnym sensie stworzyła Komedę jako muzyka jazzowego. Autorka dotarła do „ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku Komedy ze skarpy i jako pierwsza przedstawia jego wersję wydarzeń (…). Poznaje historie ludzi, którzy dla muzyki porzucali pracę, dzieci, dostatnie życie. To poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności” (z okładki).

Grzebałkowska Magdalena: Komeda - osobiste życie jazzu – Kraków : Wydawnictwo Znak, 2018

SPRAWDŹ GDZIE MOŻESZ WYPOŻYCZYĆ

Okładka Patria

 

Ta książka to według Mario Vargasa Llosy „wnikliwy opis upadku moralnego wywołanego przemocą”, która niszczy życie zarówno ofiarom jak i sprawcom. Autor urodził się w 1959 roku w San Sebastian, w Kraju Basków. W tym samym czasie grupa działaczy zdelegalizowanej przez gen. Franco partii zakładała Euskadi Ta Askatasuna (ETA). Od 1960 do 2003 roku w atakach ETA zginęło 817 osób. Początek powieści stanowi dzień, w którym trzech zakapturzonych członków ETA odczytało przed kamerą oświadczenie o definitywnym zawieszeniu akcji zbrojnej. To opowieść o losach dwóch baskijskich rodzin, „o ludzkim strachu, zniszczonych przyjaźniach i związkach, bezsilności wobec niekontrolowanej spirali terroryzmu, a w końcu także o wybaczeniu” (z okładki). Autor od 1985 roku mieszka w Niemczech, jak twierdzi, nie wyjechał z powodów politycznych, lecz za żoną.

Aramburu Fernando: Patria – Katowice : Wydawnictwo Sonia Draga, 2018

SPRAWDŹ GDZIE MOŻESZ WYPOŻYCZYĆ

Okładka Pod klątwą

 

Pogrom kielecki to wciąż bardzo trudny temat debaty publicznej w Polsce. Polskie powojenne władze prowadziły dwa śledztwa w tej sprawie. Pierwsze rozpoczęło się wkrótce po masakrze. Usiłowano wtedy dowieść winy zbrojnego podziemia. Drugie prowadzono po 1989 r., przekonywano wtedy, że winna była ubecka prowokacja. Książka Joanny Tokarskiej-Bakir stanowi swego rodzaju audyt obu postępowań, została oparta na rozległej kwerendzie w Instytucie Pamięci narodowej i innych archiwach, w tym archiwum Michała Chęcińskiego, świadka w śledztwie z lat 90-ych. We wstępie autorka pisze: „Pogrom spowodowany był słabością, a nie siłą władzy komunistycznej; w pewnym sensie zbyt małą, a nie nadmierną obecnością Sowietów i UB na Plantach. Cierpiąc na dramatyczne braki kadrowe, kieleckie instytucje komunistyczne przyciągnęły nie tylko amatorów służby w mundurach i bezpłatnej stołówki, ale przede wszystkim ludzi przyzwyczajonych do tego, że Żydów się zabija”.

Tokarska-Bakir Joanna: Pod klątwą: społeczny portret pogromu kieleckiego. 1-2 – Warszawa : Wydawnictwo Czarna Owca, 2018

SPRAWDŹ GDZIE MOŻESZ WYPOŻYCZYĆ T.1

SPRAWDŹ GDZIE MOZESZ WYPOŻYCZYĆ T.2