Kończymy naszą przygodę z EkoPaką...

W czasie poprzednich zajęć dowiadywaliśmy się ciekawostek i bawiliśmy się drewnem, papierem oraz plastikiem. Przed ostatecznym pożegnaniem, czekały nas jeszcze zajęcia dotyczące kolejnego tematu – aluminium. Dotarła do nas bardzo ciekawa paczka... zmuszająca dzieci do kreatywności i uruchomienia własnej wyobraźni... Jak się okazuje, nie miały z tym najmniejszego problemu... Oj działo się! Dzieciaki malowały, łączyły, eksperymentowały i błądziły po zakamarkach Aluminiowego Miasteczka. Ponadto konstruowały najprzeróżniejsze rzeczy przy użyciu różnego rodzaju magnesów, spinaczy, drucików, śrubek i wkrętów. Pomysłów nie brakowało. Powstały najprzeróżniejsze stworki, pojazd, aluminiowe kwiatki, a także...w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi… aluminiowe jajka. Wszystko to ozdabiane metalicznym papierem ozdobnym, farbami metalizującymi i innymi materiałami z paki. Przygotowana prezentacja pozwoliła maluchom zrozumieć skąd bierze się aluminium, i gdzie mogą je znaleźć w swoim otoczeniu. Dowiedziały się, że metal ten powstaje z boksytu, którego złoża są nieodnawialne i w związku z tym aluminium powinno się przetwarzać w nieskończoność. Jest to bezpieczniejsze dla środowiska, a recykling i zamykanie obiegu tego produktu jest znacznie bardziej opłacalne energetycznie. Zapadła również decyzja o zbiórce puszek, z której dochód będzie przeznaczony na doposażenie szkolnej pracowni komputerowej.

W zajęciach które odbyły się 13 i 24 marca w Bibliotece przy ul. Hubalczyków, udział wzięły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Słupsku

Program „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” to ogólnopolski projekt edukacji ekologicznej, skierowany do dzieci w wieku wczesnoszkolnym i realizowany poprzez zajęcia w bibliotekach publicznych. Pomysłodawcą i organizatorem programu jest firma INTERSEROH Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Program realizowany jest we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, czuwającą nad rekrutacją oraz komunikacją z bibliotekami oraz Fundacją Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, która dba o dostosowanie scenariuszy zajęć do wieku i możliwości młodych uczestników.